’t Keukske vervoert koeken met elektrisch voertuig

19 november 2025

Vervoer je relatief weinig goederen over een relatief kleine afstand? Dan is een licht elektrisch voertuig ideaal! Dave van ’t Keukske uit Maastricht weet er alles van. “Een voordeel is bijvoorbeeld dat je er geen B-rijbewijs voor nodig hebt. En het voertuig is toegestaan in de zero-emissiezone van Maastricht. Wij zijn heel tevreden!”

’t Keukske verkoopt ambachtelijke koeken vanaf de Nieuwstraat in Maastricht-centrum. Tot de zomer van 2025 werden de koeken ook gemaakt op deze locatie. Maar nu zit de productielocatie op een andere plek. Elke ochtend wordt het verse deeg van de koeken vervoerd van de productielocatie naar de winkel. “In de winkel bakken we ze af, zodat je die heerlijke geur blijft ruiken”, vertelt Dave Velraeds, een van de eigenaren. “De klanten kopen onze koeken dus nog steeds kraakvers, zoals ze van ons gewend zijn.”

Verschillende voertuigen uitgeprobeerd

Om de koeken te vervoeren, moest er een voertuig komen. Dave probeerde verschillende elektrische voertuigen uit en koos voor een zogeheten licht elektrisch voertuig (LEV) van het merk Stuyf. “De maximumsnelheid is 25 kilometer per uur. Dat is voor ons prima: het is maar 12 minuten rijden van de productielocatie naar de winkel. Het voertuig heeft een actieradius van zo'n 85 kilometer, dus we zouden dagen kunnen rijden zonder tussentijds op te laden. Maar voor de zekerheid doen we dat wel elke middag. Gewoon via een stopcontact; alsof je een e-bike oplaadt dus.” 

Voordeel: geen autorijbewijs

Een groot voordeel van het lichte elektrische voertuig is dat het bestuurd kan worden zonder autorijbewijs. Een scooterrijbewijs is ook een geldig rijbewijs. Dave: “Dat is voor ons handig, omdat er vooral jongeren bij ons werken. Zij hebben een scooterrijbewijs, maar geen autorijbewijs. Maar ze kunnen dus toch met het elektrische voertuig rijden. Ideaal!” 

Volgens Dave vinden zijn collega’s het heel leuk om met het voertuig te rijden. “Hij rijdt heel comfortabel. Het enige nadeel is dat je als bestuurder geen dak boven je hoofd hebt. We zullen zien of de collega’s nog steeds zo enthousiast zijn als het regent …”

Toegestaan in zero-emissiezone

Nog een voordeel van het elektrische voertuig: het is toegestaan in de zero-emissiezone die sinds 1 januari 2025 in het centrum van Maastricht geldt. De winkel van ’t Keukske ligt in deze zone. Bestel- en vrachtwagens die in deze zone rijden, mogen niet zomaar op fossiele brandstoffen rijden. Elektrische bestel- en vrachtwagens zijn wel toegestaan, en dus ook het voertuig van ’t Keukske. “Wij hadden al langer geleden gehoord dat de zero-emissiezone er aan zat te komen”, vertelt Dave. “Ook daarom kozen we voor een elektrisch voertuig. Wij geloven er bovendien in dat elektrisch transport de toekomst hoeft.”

Veel complimenten

In juni is ’t Keukske met de LEV gaan rijden. “Het voertuig bevalt hartstikke goed”, vertelt Dave. “We krijgen ook veel complimenten. In Maastricht zie je nog niet veel van dit soort kleinere elektrische voertuigen rijden, dus we vallen ermee op. Het voertuig is heel stil en stoot geen CO₂ uit, wat fijn is voor winkelende mensen in de straat.”

Ook bezorgen 

De koeken zijn nu alleen in de winkel aan de Nieuwstraat te koop. Maar Dave en zijn collega’s zijn van plan de koeken binnenkort ook op bestelling te bezorgen. “Voor de verspreiding van de koeken kunnen we dan ook mooi het elektrische voertuig gebruiken.” 

Advies door Zuid-Limburg Bereikbaar

Voor de overstap naar het elektrische voertuig kreeg Dave hulp van onze logistiek makelaar Michel Oldenburg. Michel heeft bijvoorbeeld verschillende voertuigen geregeld waarmee Dave en zijn collega’s testritten konden doen. Michel: “Ook informeerde ik Dave over subsidies waar hij gebruik van zou kunnen maken. Als Dave ervoor had gekozen om het elektrische voertuig aan te schaffen, dan had hij een subsidie voor 20% van de aanschafkosten kunnen aanvragen bij de gemeente Maastricht (zie ook verderop in tekst voor meer info).” Dave koos echter voor operational lease via Mobilitum, om het voertuig een jaar te kunnen uitproberen. “Tot nu toe zijn we heel tevreden over het voertuig. We kunnen iedereen dit aanraden!”

Ook gratis advies?

Denk je net als ’t Keukske na over elektrisch transport? Maar weet je niet goed of je voor een bestelbus gaat, een vrachtfiets of een ander elektrisch voertuig? Michel en zijn collega’s van Zuid-Limburg Bereikbaar adviseren ook jou graag. Bijvoorbeeld over welke actieradius je transportmiddelen nodig hebben, de beschikbare modellen en de benodigde laadinfra. Ons advies is gratis en op maat.

Ondernemers in de horeca, retail of zakelijke dienstverlening in de binnenstad kunnen voor meer informatie terecht bij: 

Jelle Ummels

Projectleider Maastricht Bereikbaar

Overige ondernemers die hun goederen of diensten aanbieden in Maastricht kunnen voor meer informatie terecht bij: 

Michel Oldenburg

Logistiek Makelaar

Subsidie Duurzame Mobiliteit MKB Gemeente Maastricht

Dave maakte (nog) geen gebruik van de subsidieregeling Duurzame Mobiliteit MKB Gemeente Maastricht, maar wellicht is deze wel interessant voor jou! De subsidie is uitsluitend bedoeld voor een mkb’er of zzp’er, met of zonder winstoogmerk en gevestigd in Maastricht. Je kunt in 2025 subsidie aanvragen voor:

  • de aanschaf van een LEV (Light Electric Vehicle) of nieuwe elektrische bestelbus, gebruikt voor het transport ten behoeve van de bedrijfsvoering van de onderneming.
  • laadinfrastructuur voor het opladen van bedrijfsvoertuigen.
  • een zakelijk abonnement om gebruik te maken van een fietskoerier of een logistieke hub voor bundeling van vervoer en distributie van goederen en/of afval. 

In 2026 en 2027 geldt de regeling ook voor tweedehands elektrische bestelbussen en LEV’s. Ook kun je voortaan ieder jaar een subsidieaanvraag doen, in plaats van één keer gedurende de volledige looptijd.

Meer over de Subsidie Duurzame Mobiliteit 

Dave van 't Keukske op zijn licht elektrische voertuig bij zijn winkel